Zdrava ljetna prehrana za vruće dane

eGastro
10.07.2018 11:07:11

Saznajte što je poželjno jesti za ljetnih mjeseci

Zdrava ljetna prehrana za vruće dane

Za vrijeme ljetnih vrućina preporučljivo je prehranu obogatiti namirnicama koje imaju visoke količine energije, vitamina, minerala i vode. Kako biste izbjegli pojačano znojenje, dehidraciju i osjećaj težine u želucu, potrebno je prilagoditi ljetnu prehranu. Odaberite namirnice i jela koja su "lakša" i ujedno pozitivno utječu na vaš organizam.

Vodom protiv dehidracije


Ljeto je idealno za boravak na otvorenom i kretanje. Ipak, hidratacija je važna, stoga uvijek sa sobom nosite dovoljnu količinu vode. Kako bi utažili žeđ, ljeti svi posežu za hladnim pićima, no za vaš je organizam bolje piti tekućine sobne temperature.  

Uz vodu, ljeti su najbolja pića ona koja nadoknađuju minerale koje gubite znojenjem. Izotonični napitci nadoknadit će izgubljene elektrolite. Zdrava varijanta je i nezaslađeni biljni čaj, koji možete rashladiti u hladnjaku. Preporučljivo je konzumirati što manje zaslađenih i gaziranih sokova. Takva pića, uz alkohol i pića bogata kofeinom pojačavaju proces dehidracije, stoga izbjegavajte njihovu konzumaciju u većim količinama. 
 
ljetna prehrana, voda, dehidracija 

Voće i povrće 

 
Pravilna prehrana ljeti uključuje konzumaciju lagane hrane, a glavni su predstavnici sezonsko voće i povrće. 

Najbolji ljetni saveznici su voće i povrće bogato vodom, poput lubenica, dinja, krastavaca jer osim što utažuju žeđ, reguliraju probavu sadrže i mali broj kalorija. Možete odabrati koje god voće volite i jesti ga u neograničenim količinama, a posebice gledajte da vaš međuobrok bude sačinjen od voća. Voćne salate zvuče kao dobra ideja, zar ne?

Voće i povrće koje obiluje beta karotenom idealno je za pripremu kože prije izlaganja suncu. Beta karoten se u organizmu razgrađuje na vitamin A, čija je uloga održavanje normalne kože i sluznice te vraćanje energije.  Mrkve, marelice, bundeve, breskve, limuni, banane samo su neke od namirnica bogate vitaminom A i beta karotenom. 

Povrće uvijek možete jesti sirovo ili kuhano. Izaberite ono povrće koje je bogato vodom i vitaminima, kao što su rajčice, krastavci, paprike, tikvice i sl. Lakšom prehranom riješit ćete se osjećaja "težine" u želucu. Ljeto je zaista bogato sezonskim povrćem, stoga iskoristite to pri kreiranju vlastitog menija. 
 
ljetna prehrana, voće 

Salate


Ljetne salate odličan su prilog uz glavno jelo, ali mogu biti i dobar izbor za ručak ili večeru. Želite li zasitniji obrok bogat raznim nutrijentima, zelenu salatu možete pomiješati s tjesteninom, ribom, piletinom ili puretinom, posnim sirom i slično. Gledajte da vaša salata obiluje sezonskim povrćem i nemojte pretjerivati sa začinima. Možete ih jesti u neograničenim količinama bez straha od suvišnih kilograma.

Kuhani obroci


Nemojte zaboraviti i na važnost toplih, kuhanih obroka. Topla ili hladna, juha je sjajan ljetni obrok. Preporučljivije je skuhati bistru juhu, posebice onu od sezonskog povrća koju s lakoćom možete skuhati kod kuće. One ubrzavaju metabolizam i potiču organizam na mršavljenje. 

Umjesto pržene ili pečene hrane, odaberite lakše i kuhane obroke koji su ljeti lakši za organizam. Riba, piletina, puretina i puno svježeg povrća zasitit će vas, a onaj osjećaj "težine" će izostati. 
 
ljetna prehrana, juha 

Ljetne slastice


Sladoledi su omiljena ljetna poslastica, a mnogi nutricionisti će vam preporučiti da odaberete voćne sladolede koji su manje zasitni i ne predstavljaju kalorijske bombe. Zdrava varijanta je običan ili grčki jogurt u koji možete dodati svježe sezonsko voće i malo meda te ga promiješati ili čak i izmiksati. Stavite li ga nakratko u zamrzivač, imat ćete ledeni desert u obliku smrznutog jogurta!

Mediteranska prehrana 


Jedan od zdravijih oblika prehrane je mediteranska kuhinja koja je zbog svojih blagodati idealna za ljetne vrućine. Također, ona predstavlja zlatni standard pravilne prehrane, a to je visoka nutritivna vrijednost namirnica i njihovo pozitivno djelovanje. Mediteranska prehrana podrazumijeva unos ribe, maslinova ulja, svježeg povrća i voća, cjelovitih žitarica te nemasnih mliječnih proizvoda. Većina mediteranskih jela obogaćena je svježim začinima koji pridonose prevenciji raznih bolesti. Stoga, gledajte da vaši obroci budu lagani, jednostavni i uvijek spravljeni od svježih namirnica. 

(I: eCroatia.info)

Komentiraj

POVEZANE VIJESTI

eGastro

eCroatia

RADNO VRIJEME: 08:00 - 16:00

EMAIL: kontakt@ecroatia.info

Pratite nas na:

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više