Panel o fenomenu lažnih vijesti

PODUZETNIČKE NOVOSTI
10.10.2017 15:10:08

Održan panel "Kako prepoznati lažne vijesti i reagirati na njih?"

Panel o fenomenu lažnih vijesti

Panel pod nazivom "Važnost medijske pismenosti u kontekstu lažnih vijesti i kritičkog razmišljanja" održan je danas u Zagrebu, u HUB385, a gošće panela bili su Ivana Dragičević s N1 televizije, Krešimir Macan iz Manjgure i Robert Tomljenović iz Agencije za elektoničke medije, te Boris Mišević s RTL Televizije kao moderator.

Ovaj zanimljiv panel bio je otvoren za sve i potpuno besplatan, a pokušao nas je osvijestiti da u moru informacija kojima smo svakodnevno okruženi možemo pronaći i mnogo lažnih informacija pod krinkom vijesti. Panelisti su "fake news", odnosno lažne vijesti, definirali kao namjerno plasiranje laži koje su provjerljive, a u svrhu stvaranja zablude. Razlog širenju takvih vijesti pronašli su u neinformiranosti građana, ali i gubitku povjerenja u mainstream medije. Na medijima je, zaključili su, da ovaj problem riješe upravo vraćanjem povjerenja građana.

Lažne vijesti i medijska (ne)pismenost građana

Neke od najpoznatijih lažnih vijesti su one o recikliranom mlijeku s brojem na dnu tetrapaka i ona o oznakama sastava paste za zube kvadratićima različitih boja na tubi. Ovdje se ubraja i vijest u kojoj je srpski turist skočio sa stijene u more i ubio morskog psa. Takve vijesti mediji plasiraju kao senzacije kako bi podigli čitanost i broj posjetitelja, a naivni ih čitatelji dijele i vjeruju im.

Problem zaista nastaje u neupućenosti javnosti oko određenih problematika koje se javljaju u svakodnevnoj komunikaciji, naročito onoj na digitalnim, odnosno online platformama, gdje je praćenje sadržaja postalo nemoguće. Naime, Krešimir Macan je spomenuo kako se konkretno na Youtube svake minute "podigne" 400 sati video sadržaja, što znači da se svakoga dana na Youtube postavi novih 66 godina video materijala.

Kako u toj količini informacija razlikovati one koje su problematične, jednostrane ili jednostavno neistinite, odnosno lažne? Panelisti su naveli kako već postoji zanimanje "faktografa" koji radi "fact checking", odnosno provjerava istinitost podataka i činjenica. Spomenuli su i projekte Reveal, In Video Veritas i Trust project koji također rade na ovom problemu.

Međutim, kao najefikasnije i najdugoročnije sredstvo u borbi protiv lažnih vijesti je zasigurno obrazovanje o medijskoj pismenosti kojeg u današnjem društvu i zajednici očajno nedostaje.
 
 
(I: eCroatia.info)

POVEZANE VIJESTI

PODUZETNIČKE NOVOSTI

eCroatia

RADNO VRIJEME: 08:00 - 16:00

EMAIL: kontakt@ecroatia.info

Pratite nas na:

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više