Savjeti stomatologa: Kako do zdravog i blistavog osmjeha?

eZdravlje&ljepota
17.01.2017 16:01:18

Razvijanje pravilnih navika zubne njege najbolji je način sprječavanja pojave bolesti zuba i usne šupljine

Savjeti stomatologa: Kako do zdravog i blistavog osmjeha?

Razvijanje pravilnih navika zubne njege najbolji je način sprječavanja pojave bolesti zuba i usne šupljine.

Sve se više pozornosti posvećuje zdravlju zubi i njezi usne šupljine, a bitno je s higijenskim navikama početi što ranije. 
Lijep osmjeh je zdrav osmjeh koji utječe na vaš vanjski izgled i na vaše cjelokupno zdravlje.

Donosimo nekoliko savjete stomatologa o pravilnoj higijeni zuba i usne šupljine.

Zubna pasta
U današnje vrijeme teško je izabrati najbolju pastu, a odabir dodatno otežava veliki izbor na policama trgovina. Uvijek pripazite da izaberete pastu koja sadrži flour, a poželjne su i one koje nude zaštitu od stvaranja zubnih naslaga od tvrdih minerala.

Za dječju pastu obratite pažnju na okus paste kako bi djetetu pranje zubi bilo ugodno. Naučite ga da pasta nije hrana i da ju je potrebno ispljunuti. Dijete neka pere zube s malom količinom paste, veličine zrna graška, kako u slučaju gutanja paste ne bi progutalo veliku količinu fluora.

Četkica za zube
I odabir četkica zna biti jako težak, a  savjet je da uvijek birate četkicu s mekim dlačicama koje na krajevima nisu oštre, već zaobljene kako ne bi štetile desnima. Glava četkice mora biti dovoljno mala da doprije do svih dijelova usne šupljine i do svih zubi. 
Svaka 3 - 4 mjeseca zamijenite četkicu novom.

Dok je dijete još malo, četkica mora biti vrlo mala da dohvati sve zube u usnoj šupljini, a najbolje su četkice s mekanim, najlonskim dlačicama kako ne bi došlo do oštećenja mekanog tkiva.

Zubni konac
Važan dodatak higijeni usne šupljine je zubni konac koji čisti prostore između zuba gdje se često stvaraju naslage od ostataka hrane. Preporuka je da se zubni konac koristi bar jednom dnevno. 

Tekućine za ispiranje usne šupljine
Vodica i tekućina za ispiranje usne šupljine dvije su različite stvari. Vodica osvježava dah, ali ne čisti i nema ulogu zaštite zuba. Mnoge sadrže i alkohol pa nisu pogodna za djecu. Tekućine za ispiranje sadrže flour i oko zuba stvaraju zaštitni sloj koji sprečava pojavu karijesa. 

Prehrana
U održavanju higijene usne šupljine, prehrana igra veliku ulogu. Preporučuje se jesti povrće i voće, a masti i sol je potrebno izbjegavati. Smanjite hranu koja sadrži puno šećera, posebice ljepljive i slatke deserte kao što su bomboni i grožđice. 
Slina se manje izlučuje dok spavamo što znači da ne čisti usnu šupljinu jednako kao po danu, pa izbjegavajte jesti obroke prije odlaska u krevet.

Redoviti posjeti stomatologu i pravilna higijena usne šupljine odlična je prevencija bolesti zuba i usne šupljine. Uz malu pomoć stomatologa i uz malo vašeg vremena imat ćete zdrav osmjeh o kakvom ste oduvijek maštali. 
 
Pobrinite se za svoj osmjeh - Pogledajte sve stomatološke ordinacije i naručite se na pregled.
 
(I:eCroatia.info)

POVEZANE VIJESTI

eZdravlje&ljepota

eCroatia

RADNO VRIJEME: 08:00 - 16:00

EMAIL: kontakt@ecroatia.info

Pratite nas na:

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više